BIOGRAFIA

Ewa Guzowska

Urodziła się w 1977 roku w Koninie. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie w klasie skrzypiec mgr Jana Szkalskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Jest absolwentką klasy altówki Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, tzw. „Szkoły Talentów”.

W roku 2003 ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Hansa Joachima Greinera na Universität der Künste w Berlinie otrzymując najwyższą punktacje. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem – Summa Cum Laude studia podyplomowe w klasie mistrzowskieKonzertexammen na w/w uczelni w Berlinie. Jest również absolwentką z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. I J. Paderewskiego w Poznaniu.

W latach 1999-2007 współpracowała z licznymi orkiestrami, jak na przykład:Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Berliner Kammer Orchester, Deusches Kammer Orchester (współpracując przy projektach symfonicznychm.in. z M. Vengerowem, S. Minzem, T. Zimmerman, S. Meyer, I. Pogorelicem czy H. Hardenbergerem ), Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Komische Oper Berlin, Kammerorchester Berlin. Z w/w orkiestramikoncertowała na terenie całej Europy dokonując licznych nagrań radiowych oraz telewizyjnych. W 2002 roku współpracowała z zespołem kameralnym prof. Thomasa Brandisa oraz z kwartetem smyczkowym „Phitagoras”,dokonując wielu nagrań i realizacji programów dla Deutschland Radio Berlin. Na stałe artystka współpracuje z zespołem Kammerorchester Berlinoraz z orkiestrą kameralną, skład której tworzą soliści Komische Oper – realizując muzykę kantatowo-oratoryjną. W 2005 roku współpracowała również z Polish Chamber Orchester biorąc udział w tournee pod kierunkiem Nigela Kennedy`ego.

W 2003 roku otrzymała nagrodę specjalną w postaci koncertu z Orkiestrą Kameralną pod dyr. Tomasza Tomaszewskiego. W 2005 koncertowała solo z Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz wielokrotnie z Poznańską Filharmonią pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiegooraz Renarda Czajkowskiego, spotykając się zawsze z bardzo dobrymi recenzjami. W 2010 roku występowała jako solistka pod batutą J.M. Florencio Juniora. Ewa Guzowska jest laureatką licznych nagród, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998), I wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Altowiolistów w Quakenbruck. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1999).Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w DSO Berlin (1999-2001).Wygrała konkurs na stypendium wraz z praktyką w Komische Oper w Berlinie (2002-2005). Wygrała konkurs na stypendium Deutsche Oper Berlin wraz z kursem kameralnymw Japonii. W 2012 roku otrzymała honorowe odznaczenie od Prezydenta Koninaza upowszechnianie kultury muzycznej w Koninie.

Ewa Guzowska w roku 2006 prowadził kursy dla altowiolistów w Stade (Niemcy) oraz kursy dla uczniów Szkół Muzycznych w Poznaniu, Gorzowie Wlkp. ,Szczecinie,ile, Jarocinie, Koszalinie, Koninie oraz Dreźnie. Ponadto jest Jurorem u oraz Szczecinie. Jest inicjatorką oraz współorganizatorką wraz Konińskim Towarzystwem Muzycznym,ędzynarodowego Kursu Muzycznego dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna w Koninie, gdzie występuje w charakterze wykładowcy oraz dyrektora artystycznego. 0d roku 2013 współpracuje z Prof. W. Walaskiem(dyrektorem artystycznym) ,prowadząc klasę altówki na kurskie w Janowcu nad Wisłą.

Od roku 2006 artystka na stale współpracuje z „Kwartetem Wielkopolskim”, skład którego tworzą wybitni muzycy poznańscy. W 2007 roku kwartet współpracował z artystami z USA oraz Meksyku biorąc udział w MięTańca w Poznaniu. Koncertował wielokrotnie w ramach m.in. Sommer Festival w Hannoverze, Frankfurcie oraz Hamburgu.

Ewa Guzowska w latach 2004-2008 pracowała na stanowisku lidera-solistygrupy altówek w Poznańskiej Filharmonii im. T. Szeligowskiego. Pełniła również funkcje kierownika grupy. Występowała wielokrotnie jakomeralistka..

Ponadto dokształcała się biorąc udział w licznych lekcjach mistrzowskich - solistycznych oraz kameralistyki m.in. u prof. S. Kamasy (Warszawa), prof. C. Lelonga (Paryż), prof. T. Brandysa (Berlin), prof. J. Marchwińskiego(Warszawa), prof. J. Kaliszewskiej (Poznań), prof. I. Gronicha (Berlin).Od roku 2008 jest członkiem zespołu muzyki współczesnej An_Arche. Skład zespołu tworzą wybitni muzycy poznańscy. Zespół występował m.in. podczas festiwalu na Poznańskiej Wiośnie oraz Warszawskiej Jesieni. Gościł na koncertach w Akademii Muzycznej oraz Filharmonii w Gdańsku. Dokonał już kilkunastu prawykonań kompozycji młodych polskich kompozytorów.

Ewa Guzowska jest wykładowcą w klasie altówki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od roku 2008 pracuje na stanowisku adiunkta. Prowadzi zajęcia z altówki na studiach dziennych raz zaocznych, podyplomowych oraz doktoranckich.

Ewa Guzowska obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Sonata w literaturze altówkowej w kontekście wirtuozowskich i kolorystycznych możliwości instrumentu na podstawie wybranych utworów” napisaną pod kierunkiem prof. Jana Paruzela w Bydgoszczy. Nadanie jej tytułu Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistka nastąpiło w dniu 13 listopada 2007 roku.

Ewa Guzowska dnia 2 lipca 2013 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej-instrumentalistyka na podstawie oceny ogólnego dorobku i przedstawionegoosiągnięcia artystycznego: CD z dziełami Jarosław M .Papaj- Sonata na altówkę i fortepian-prawykonanie, Witold Friemann Pieśni Rycerskiena altówkę i fortepian..

Ewa Guzowska w 2014 roku wydała przez wydawnictwo Akademii Muzycznej w Poznaniu dwie płyty CD."Sonaty" z utworami J.S.Bacha,R.Clarke,D.Szostakowicza oraz "Z muzyką przez wieki" z utworami J.S.Bacha i J.M.Papaja.


e-mail:
ewa.guzowska@interia.pl
tel. 537 216 537
       

Designed and Developed: web.manya@yahoo.com